Ayakkabı Bakımı

Ayakkabı nasıl boyanır?

Ayakkabının üstündeki mevcut eski boya temizlendikten sonra ayakkabının derisine uygun olan boyama işlemi yapılır. Her deri için uyuglanan boya farklıdır. Örneğin siyah ayakkabılarda ayakkabı boyası sürüldükten sonra o deriye uygun olan cilalar sürülüp parlatılır. Dikkate alınması gereken husus kullanılacak olan boyanın vernik içermemesidir. İçinde vernik olan boyalar uygulanırsa ayakkabının derisi üzerinde belli bir süre sonra çatlama meydana gelir. Cila esnasında ise yoğun bir fırçalama önemlidir. Yeterli fırçalanmazsa ayakkabının üzerinde biriken boya ve cila tabakalaşır ve bir süre sonra dökülme yapar.

Süet ve nubuk ayakkabıların bakımı nasıl yapılır?

Süet ayakkabılar boyanma işleminden önce tabana doğru fırçlanır. Boya işlemi görüldükten sonra ise süet tekrar yukarı doğru fırçalanır ve su bazlı sprey sıkılarak bakım tamamlanır. Nubuk ayakkabılar ise süetin derileşmiş hali oldup bakımı köpüklü ilaçlarla kompresör kullanılarak yapılır. Temizlenip sünger zımparayla zımparalanır ve su bazlı bir sprey sıkılır.Süet ve nubuk kesinlikle bez ile silinmemeli, yoksa derileşir, yapışır ve özelliğini yitirir.

Ayakkabının rengi nasıl değiştirilir?

Renk değiştirme işleminde pamuk v sökücü madde kullanılarak boya ayakkabının üstü silinerek çıkarılır. Ardından deri astar sürüldükten sonra 2 dakika kadar kuruması beklenir ve istenen renkteki deri boyası bölgelere vurularak deriye nufus etmesi sağlanıp çiziklerin oluşmaması sağlanır. Son olarak astar ve boyanın sonradan çıkmamasını sağlamak için kompresörle lake işlemi yapılır.

Her ayakkabı yıkanır mı?

Her deri ayakkabı yıkanmaz. Deri ayakkabılar yüzeysel olarak yıkanmalı ve kendi halinde oda sıcaklığında kurutulmalı. Kesinlikle farklı yöntemlerle daha hızlı kuruması sağlanmamalı aksi takdirde deri sertleşeceği için ayakkabıya zarar verir. Bazı kumaş ayakkabılar ılık su ve beyaz sabunla yıkanabilir. Diğer temizleyici maddeler imalatlarında kullanılan yapışkan maddeler ayakkabının rengine sarılık olarak vurabilir. Süet ve nubuk ayakkabıların bilinçsiz bir yıkanma ayakkabılarda renkin açılması ve şekil deformasyonlarına sebebiyet vermesi yüksek ihtimallidir. Spor ayakkabılar ise kesinlikle çamaşır makinasında yıkanmamalıdır, aksi takdirde derileri sertleşip kullanımları esnasında rahatsızlık verebilirler.

Deri ayakkabıların bakımı nasıl yapılır?

Deriyi önce sökücü maddelerle silerek temizlemek gerekir. İşlem sırasında derinin zarar görmemesi için fazla bastırılmaması gerekiyor. Sonrasında aynı renk ve tondaki boya üzerine 1-2 kat uygulamak. Bu işlemden sonra bir kalıba konup birkaç gün bekletmek gerekir.

Islak ayakkabı nasıl kurutulur?

Islanmış olan bir ayakkabı kesinlikle oda sıkaclığında ve kendi halinde kurutulmalıdır. Hiçbir zaman güneş ışığında veya başka yöntemlerle kurutulmamalı. Aksi takdirde, özellikle yağmur ve kar suyuyla ıslanmış ayakkbılar leke bırakır. Ham deri veya flap deriler yağmurlu havalarda giyilmemelidir. Bu tür derilerde ayakkabı tüylenir ve siyah lekelemeler oluşur. Eğer bu tür bir ayakkabınız ıslandıysa uzman bakım gerektirdiğinden bir ayakkabıcıya götürülmesi önerilir.

Deri ayakkabıların çorabı boyaması nasıl engellenir?

Ayakkabıların içindeki boyanmış, natürel veya kaplanmış deri astarların çorapları boyaması değişik sebeplerden oluşur. Genelde derinin ayağın sıcaklığı veya teriyle çözülmesiden kaynaklanan bu sorunu piyasa bulunan hali hazırdaki ürünlerle gidermek mümkün. Sprey olarak satılan bu ürünler ayakkabının iç kısmına bir miktar sıkılıp 10-15 dakika beklendikten sonra ayakkabının renk salgılaması çok uzun vadeli olmasa da bir süre için duracaktır.

Ayakkabımızın ömrünü nasıl uzatabiliriz?

Ayakkabılarımızın ömrünü uzatmak için her boyamadan önce eski boya ve kirlerin temizlenmesi gerekir. Bir çift ayakkabıyı da sürekli kullanmak doğru değildir. Ömrünün uzatılamsı için kullanımdan sonra 1-2 gün dinlendirmek doğrudur. Kullanılmadıklarında zamanlarda da kalıba konmasında fayda vardır. Ayakkabının uygun boyalarla boyanması da ömrünün uzamasına katkı sağlar.

Ayakkabı nasıl cilalanır?

Ayakkabı temizlendikten sonra cilalama işlemi cilanın deriye fırçalamak kaydıyla yedirilmesiyle yapılır. Kuru cilalar ve yağlı olan krem cilalar vardır. Son kullanıcıya yönelik olan ve piyasada kolayca bulunanlar cilalar kuru cilalardır.